Návod na meditaci meridiánu ledvin

V zakoupené meditaci si projdeme postupně 27 bodů meridiánu ledvin. Sledujte své pocity a obrazy, které vám jednotlivé body sdělí. Nejlépe, když si je po meditaci zapíšete na papír, abyste s nimi mohli později pracovat. Zaznamenání pocitů a vjemů je dobré, pokud meditaci budete dělat pravidelně. Když si po čase své poznatky přečtete, zjistíte, že se mnohé změnilo.

Co jednotlivé body na meridiánu ledvin představují?

Prvních 10 bodů, od malíčku po bod pod kolenem, připadá ledvinám jako takovým (mají vliv na funkci ledvin, posilují je a aktivují). Kdykoliv budete mít chvilku, třeba u televize, pomačkejte si bod ve středu plosky nohy, aktivujete si tím mozek a jasnou mysl.

Body 11–21 jsou body dráhy početí (mají vliv na naší psychiku, která s ledvinami souvisí), tady je dobré zmínit bod 13, který je bodem gynekologie. Ženy mohou trpět i na kombinované záněty (zánět jak gynekologický, tak na měchýři současně), a proto v meditaci v těchto místech tvoříme energetický vír. Dále pak stojí za zmínku bod 16, který blahodárně působí na naši imunitu.

Body 22–27 se pak větví do ostatních meridiánů. Ledviny vedou skrz tělo energii čchi, kterou tvoří. Proto se větví do všech meridiánů, ledviny jsou zdrojem energie. Věnujte pozornost jednotlivým názvům a jejich energii. Názvy můžete použít k uvědomění funkce bodu si před samotnou meditací. Z pohledu TČM je doporučeno body moxovat (vyhřívat teplem – tělové svíce, teplý ručník, moxovací sady, baňkování apod.) Tady si vzpomínám na svoji babičku, která mi vždycky opakovala, ať nosím košilku a netáhne mi na záda. Měla pravdu, už tenkrát (ne)vědomky cítila, že mám slabší dráhu ledvin a zároveň věděla, že teplo ledviny posiluje.

Body od 24 výš souvisí s plícemi, které mají nemalý vliv na ledviny. Zároveň tak i zuby, které spadají pod kosti a tedy i ledviny. Se stavem ledvin souvisí i vypadávání vlasů a plešatost. Ledviny odpovídají i za plísně kdekoliv na těle, nejčastěji na to upozorňuje plíseň na nehtu malíčku levé nohy. Vyšší body vám mohou dát odpověď, proč máte horší paměť nebo špatný sluch.

Ledviny a jejich meridián, je jeden z nejsložitějších v lidském těle. Jelikož je to orgán párový, je velmi družný i k ostatním orgánům. Já si ty svoje nacítila tak, že dávají zdravou harmonii mezi ostatní orgány, aby se netloukly a celé tělo a mé orgány fungovaly ve vnitřní harmonii.

Následující seznam bodů si vytiskněte a po meditaci si k nim napište poznámky:

Drha meridinu ledvin, zdroj: Google.

KI01 bublající vřídlo

KI02 zářící údolí

KI03 velká strž

KI04 velký zvon

KI05 vodní pramen

KI06 zářící moře

KI07 obrat toku

KI08 vzdávání důvěry

KI09 pavilon kostí

KI10 údolí jin

KI11 stydká kost

KI12 velký lesk

KI13 jeskyně čchi

KI14 čtyři plnosti

KI15 střední proud

KI16 souhlasný bod životního centra

KI17 shangový ohyb

KI18 kamenný průsmyk

KI19 metropole jin

KI20 údolí průchodu na břiše

KI21 utajená brána

KI22 chodba přechodu

KI23 uzavření ducha

KI24 božský pahorek

KI25 úschovna ducha

KI26 spokojený hrudník

KI27 dílna shu