Meridiány

Co jsou to meridiány?

Meridiány jsou energetické dráhy těla blízce propojené s našimi orgány. Obrázek meridiánových bodů nejspíš na mnoho z vás působí složitě. Já tyto své znalosti předávám skrz službu Tradiční čínské medicíny. Pojďme se spolu podívat na to, jak vlastně fungují.

 

Jin a jang

Všechno má svůj opak (protipól) – to je myšlenka jinu a jangu. Žádná věc není jen jin nebo jang. Když se podíváme na symbol jinu a jangu, každá ze sil obsahuje základ té druhé (tečky v symbolu). Obě energie jsou na sobě závislé. Navzájem bez sebe nemůžou existovat. Den nemůže existovat bez noci, bílá nemůže existovat bez černé.

Obě energie se navzájem podporují. Jin a jang jsou obvykle v rovnováze, pokud se jedna energie zvýší, druhý ustoupí (sníží se). V těle může dojít k nerovnováze těchto energií.

Jsou to:

  • přebytek jin,

  • přebytek jang,

  • nedostatek jin,

  • nedostatek jang.

Takové nerovnováhy znovu tvoří pár, přebytek jin způsobí nedostatek jang a naopak.

Energetické dráhy v těle

Na lidském těle je celkem 12 drah (meridiánů). Půlka drah je jinová a druhá půlka jangová.

Na rukou máme 3 jinové dráhy, jsou to:

Jinové meridiány jdou přes přední stranu ruky. Dráhy jangové jdou po zadní straně, po hřbetu ruky.

3  jangové dráhy jsou:

 

Na nohou jsou meridány, které zasahují do naší rodové minulosti, vnímání rodiny a partnera.

Jinové dráhy nohou jsou:

Jangové dráhy nohou jsou:

Jak stimulovat meridiány

Meridiány a práce s nimi je komplexní. Je několik způsobů jak je stimulovat. Každá metoda je zaměřená na něco jiného. Já osobně nejraději používám akupresuru, moxování (zahřívání), stimulaci bylinnými výtažky a polodrahokamy. Do budoucna plánuji rozšíření o baňky, akupunkturu a možná i horkou jehlu.